6 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla 
ışığından birşey kaybetmez

Mevlana

Makaleler

E-Haciz Kapsamı Genişliyor

Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadelenin kapsamını genişletiyor. Devletten vergi kaçıranların sadece banka hesaplarına değil, sahip oldukları gayrimenkul ve taşıtlara da elektronik ortamda haciz başlatılıyor.Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağıyla mücadelenin kapsamını genişletiyor. Devletten vergi kaçıranların sadece banka hesaplarına değil, sahip oldukları gayrimenkul ve taşıtlara da elektronik ortamda haciz başlatılıyor.

Bugün itibariyle toplam 448 vergi dairesi, 585 mal müdürlüğü otomasyon kapsamına alındı. Otomasyon projelerinin tamamının devreye girmesi ile birlikte vergi kaçağı ile daha etkin bir şekilde mücadele edilebilecek.

Proje ile vergi dairelerince düzenlenen haciz bilgileri bankalar ve vergi daireleri arasında e-imza ile elektronik ortamda aktarılıyor. Projenin pilot uygulaması anlaşma sağlanan 38 banka ve Merkezi Kayıt Kurulu ile yürütülüyor. 5904 sayılı Gelir Vergisi Yasası'nda yapılan değişikliğin ardından konut, arsa, gemi ve taşıtların da elektronik ortamda haczi için altyapı çalışmaları tamamlandı. Maliye, gayrimenkul ve motorlu taşıt bilgilerine elektronik ortamda ulaşarak tahsilât için yakın markajda tutuyor. Bankada mevduat hesabı bulunmayanlara ise e-haciz uygulanacak.

Free business joomla templates